wtorek, lutego 13, 2007

Mahjong: ustalenie DORA ドラ

DORA ドラ jest to coś w rodzaju bonusu przyznawanego na końcu każdego rozdania.

Ponieważ z każdym rozdaniem DORA się zmienia, zawsze trzeba ją ustawiać na nowo.

Na początku, podczas rozdawania, odsuwamy tyle kamieni, ile wyrzucono oczek na kostce (patrz rozdział Rozdanie kamieni HAIPAI). To właśnie na tych odsuniętych kamieniach odkrywa się DORA. Równocześnie są one końcem muru, a ponieważ jak już wcześniej pisałam, rozdanie toczy się do momentu, gdy na stole zostanie 14 kamieni (lub 13, w wypadku gdy ktoś zrobił KAN), do naszej odsuniętej grupy należy dodać lub odjąć tyle kamieni, by zawsze było w niej 14. Ułatwia to oszacowanie, kiedy dochodzi o ostatniego możliwego do pociągnięcia kamienia.

W tym wypadku (ponieważ w poprzednim rozdziale umówiliśmy się, że wyrzucono 3 oczka), musimy dosunąć 4 kamienie z sąsiedniego muru (uwaga, by nie zmienić kolejności przy dosuwaniu). Widać to na poniższym rysunku (kamienie 1 2 3 4).

Następnie patrząc od lewej strony (z perspektywy gracza siedzącego przy danym murze), ściągamy jeden kamień z górnego do dolnego rzędu muru (na rysunku jest to kamień oznaczony X). Kamień ten zostanie zabrany tylko w przypadku, gdy któryś z graczy zrobi KAN (o tym później).

Następnie odkrywamy drugi kamień od lewej w górnym rzędzie (na zdjęciu jest to kamień 5PIN). Wbrew pozorom DORA nie jet to kamień, który odkryliśmy, ale kolejny po nim. W sensie, że skoro w tym wypadku odkryty kamień to 5PIN, a więc DORA w tym rozdaniu będzie 6PIN, itd.


Kolejność DORA:

Kamienie numeryczne:
1 → 2 → 3 → 4 → 5 → 6 → 7 → 8 → 9 → 1

Wiatry:
TON → NAN → SHĀ → PEI → TON

Smoki:
HAKU → HATSU → CHUN → HAKU

Jak już pisałam na początku tego rozdziału, DORA jest to coś w rodzaju bonusu punktowego. Dostajemy go wtedy, gdy wygraliśmy rozdanie (osiągnęliśmy AGARI) i w naszym zwycięskim układzie znajduje się kamień, ustalony jako DORA. Czyli w tym przypadku, skoro ustaliliśmy, że DORA to 6PIN, dostajemy ekstra punkty, tylko jeśli mamy w układzie kamień 6PIN. Im więcej tych kamieni, tym więcej dodatkowych punktów. Każda DORA ma wartość 1 FAN (o czym później).


Prócz DORA, istnieje również coś, co nazywa się URADORA ウラドラ, czyli dosłownie tłumacząc DORA spodnia, albo to, co jest pod DORA. Dlatego też URADORA jest to kamień leżący dokładnie pod odkrytą DORA (w tym wypadku pod 5PIN).

Zasada jest taka sama jak z DORA, z tym że URADORA nie jest widoczna, czyli nie wiemy jaki to kamień. I tak, skoro wiemy jakim kamieniem jest DORA, możemy specjalnie zachować dany kamień w układzie, by zdobyć więcej punktów. Jednak URADORA jest nieznana, więc o tym, czy ją będziemy mieć, czy nie decyduje tylko szczęście.

URADORA należy się tylko w przypadku, jeśli zwycięzca osiągnął AGARI z deklaracją RIICHI (o tym też będzie później). Wówczas bonusem jest zarówno DORA jak i URADORA.

Tak samo jak w przypadku DORA, URADORA jest to symbol kolejny do tego, jaki znajduje się na kamieniu.


Istnieją też sytuacje, gdy wzrasta liczba odkrytych DORA, ale tylko wtedy, gdy któryś z graczy zrobi KAN, ale to wyjaśnię w dalszych częściach.





Brak komentarzy: